Často kladené otázky

Co je to náplasťová pumpa?

Patch pump je inzulínová pumpa, která je umístěna přímo na těle formou náplasti (lepidla), přilepíte  ji na kůži a inzulín je dodáván kovovou kolmou kanylou (5mm).

Jak předejít podrážděné nebo citlivé kůži způsobené lepidlem senzoru CGM nebo náplasťové pumpy?

Pokud trpíte podrážděnou nebo citlivou kůží po aplikaci senzoru či pumpy, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře, který Vám pomůže doporučit např. ochranný film (např. Cavilon, Skin Tac, Secura atd.) nebo ochranné náplasti (např. Tegaderm, IV3000 apod.).

Předejít podráždění pokožky lze i:

 • V místě senzoru nebo pumpy nepoužívejte žádné krémy nebo oleje s hydratačními účinky
 • Senzor nebo pumpu neaplikujte ihned po sprchování či koupeli ve vlhkém prostředí, aplikaci provádějte v suchém prostředí
 • Odstranit ochlupení v místě aplikace suchým holítkem
 • Kůži v místě aplikace očistit antimikrobiálním mýdlem bez olejů a důkladně osušit

Jak pumpa funguje?

Patch pumpa dodává inzulín nepřetržitě do těla. Naše nano patch pumpa® může být ovládána bezdrátově přes Bluetooth chytrým telefonem nebo s pomocí PDM (Personal Data Manager).

Jak často musím měnit pumpu Nano?

Nano pumpa se skládá ze dvou částí: základna pumpy, která obsahuje všechna data, které si ukládá ovládací algoritmus a náplasti se zásobníkem o maximálním objemu 200 jednotek inzulínu (náplast se dodává nenaplněna a s vestavěnými bateriemi.) Nano pumpa vám poskytuje až 3 dny nepřetržitého dodávání inzulínu.

Jaké jsou výhody použití patch pumpy?

Nano pumpa je malá, vodotěsná (IP28), diskrétní a lze ji nosit na různých částech těla a pod vaším oblíbeným oblečením. Je bezhadičková, proto nehrozí žádné riziko zachycení hadičky např. v klice dveří nebo si kanylu nevytrhnete při převlékání. Náplasťová pumpa dodává inzulín nepřetržitě, proto si nemusíte aplikovat několik injekcí inzulinu denně, což vám usnadní každodenní život.

Mohu se senzorem do sauny?

Provozní teplota senzoru se pohybuje v rozmezí 10 °C až 45 °C, návštěvu sauny s teplotou do 45o ano, saunu s více než 45o nedoporučujeme.

Jak malá je pumpa Nano?

Nano pumpa je nejmenší (40,5 mm x 31,5 mm x 11,5 mm) a nejlehčí (13,8 g) inzulínová pumpa bez hadiček, která je v současné době na trhu.

Kde mohu nosit Nano pumpu?

Nano pumpa může být umístěna na břicho (5cm od pupku), dolní část zad, hýždě, horní část paže, stehno. Umístění, které si vyberete pro náplasťovou pumpu, závisí na tom, co je pro vás nejpohodlnější. Kůže musí být čistá, suchá, s dostatečným množstvím tuku (nejméně 5 mm).
Aplikace nové náplasti náplasti by měla být nejméně 2,5 cm od posledního umístění náplasti nebo senzoru. Mezi senzorem a náplastí musí být dodržena vzdálenost min. 10 cm.
Pokud zvolíte místo aplikace náplasti na břiše, zádech nebo hýždích, aplikujte náplast vodorovně.
Pokud zvolíte místo aplikace náplasti na horní části paže nebo stehna, aplikujte náplast svisle.

Mohu se senzorem cestovat letadlem?

Se senzorem můžete cestovat letadlem. Při průchodu bezpečnostními systémy informujte obsluhující personál o přítomnosti zařízení. Doporučujeme mít s sebou potvrzení lékaře o nutnosti používání zařízení.

Doporučujeme mít s sebou potvrzení lékaře o nutnosti používání zařízení a upozorněním na možné komplikace spojené s bezpečnostními kontrolami na zařízení (kontrola bez procházení rámy na detektor kovů a X-ray scannerem)

Mohu se svou pumpou cestovat? I do zahraničí?

Nano pumpa bezpečně prochází detektory kovů na letištích, ale nemůže projít skenery celého těla. Doporučujeme mít s sebou potvrzení lékaře o nutnosti používání zařízení a upozorněním na možné komplikace spojené s bezpečnostními kontrolami na zařízení (kontrola bez procházení rámy na detektor kovů a X-ray scannerem.)

Dále doporučujeme nosit u sebe stále lékárničku, abyste měli všechny potřeby v dosahu. Informujte o jejím u místění člena rodiny, spolupracovníka nebo přítele.

Lékárnička by měla obsahovat následující:

 • Glukózové tablety nebo gel
 • Potřeby pro monitoraci glykémie (senzory, glukometr)
 • Potřeby pro testování ketonů v moči
 • Stříkačka s inzulínem
 • Inzulín s rychlým účinkem U-100
 • Náhradní náplasti se zásobníkem
 • Power Banka
 • Pokyny lékaře o množství inzulínu, které je třeba aplikovat, pokud je aplikace pumpou přerušena
 • Tampóny s alkoholem
 • Glukagon, hroznový cukr či jiný preparát s obsahem glukózy
 • Telefonní čísla pro případ pohotovosti
 • Pokyny lékaře pro bezpečnost v letadle, pokud cestujete

Mohu sdílet data v reálném čase s další osobou?

Ano. Počítačová aplikace EasyView nebo mobilní aplikace EasyFollow je určena těm, kteří chtějí sdílet informace o svém CGM s blízkými, rodiči dětí, pečovateli a zdravotnickým týmem. Aplikace umožňuje neomezený počet sledujících na základě vašeho schválení a zajištění bezpečnosti vašich dat.

Jaký typ inzulínu lze použít s pumpou Nano?

Doporučujeme používat rychle působící inzulín U-100. Následující značky inzulínu byly testovány a ukázalo se, že jejich použití s náplasťovou pumpou je bezpečné: Humalog®, NovoRapid® a Apidra®.

Umístění senzoru (malá podkožní tuková vrstva)

Senzor může špatně odečítat hodnoty z mezibuněčné tekutiny. Toto se může projevit zejména u dětí. Umístění senzoru má vliv na délku životnosti senzoru (zkrácení) a na přesnost měření (nepřesné hodnoty)

Jak mohu ovládat pumpu pomocí telefonu?

Musíte si stáhnout naši aplikaci® EasyPatch do svého telefonu a připojit ji k pumpě. Je rychlé, snadné a velmi diskrétní zkontrolovat hladinu cukru v krvi nebo vytvořit bolus pomocí aplikace v telefonu.
Pokud dáváte přednost PDM, můžete jej připojit k naší aplikaci® EasyTouch. Není možné používat obě zařízení (PDM a chytrý telefon) současně.

Hodnoty, které mi ukazuje senzor jsou odlišné než hodnoty naměřené mým glukometrem. Je možné systém nějakým způsobem kalibrovat?

Senzory jsou kalibrované během výrobního procesu, tudíž není potřeba, aby je kalibrovali sami uživatelé. V aplikaci je třeba mít zapnutou tovární kalibraci (podrobněji v manuálu).  Oproti glukometru senzor měří hladinu glukózy z mezibuněčné tekutiny, ne z krve. Při porovnání výsledků senzoru s výsledky získanými pomocí glukometru je třeba brát v úvahu časový posun, ke kterému dochází mezi koncentrací glukózy v krvi a koncentrací glukózy v mezibuněčné tekutině. Proto je nutno vždy počkat 10 – 15 minut po odběru vzorku krve. V případě, že dojde k naměření rozdílné hodnoty doporučujeme senzor zkalibrovat dle podmínek návodu v manuálu.

Nepřipravená pokožka

Náplast nedrží řádně senzor na těle pacienta, což způsobuje, že se elektroda senzoru pohybuje v podkoží. Výsledkem je nepřesné měření nebo selhání senzoru. Doporučujeme pokožku před aplikací senzoru řádně odmastit lihovou dezinfekcí.

Kompresní zatížení senzoru

Doporučujeme dbát na umístění senzoru a eliminovat jeho kompresní zatížení, které může být způsobeno například

 • Pacient spal na senzoru
 • Působení bezpečnostního pásu v autě
 • Velmi těsné oblečení apod.

Po dobu kompresního zatížení může senzor měřit nepřesně.

Pohybové aktivity

Při fyzické aktivitě se může elektroda senzoru v podkoží zdeformovat. Z tohoto důvodu je také třeba vzít v úvahu oblast aplikace senzoru. Může to ovlivnit přesnost měření senzoru.

Nová náplasťová
pumpa a senzor
TouchCare® Nano

Nejmenší*, nejlehčí* bezhadičková inzulínová pumpa
Vodotěsná** a diskrétní
Možnost propojení se senzorem Nano CGM
Propojení s chytrým telefonem

* 13.8g – 40.5mm x 31.5mm x 11.5mm
** IP28 dimenzováno až na 1 hodinu nepřetržitě v hloubce 2,5m